ІЧ-відеокамера (камера з інфрачервоним підсвічуванням) – це відеокамера, яка через невидиме для людського ока підсвічування, дозволяє записувати зображення в умовах низького освітлення або повної темряви. Протягом дня ІЧ-відеокамера працює як звичайна камера відеоспостереження, але при досягненні певного порога освітленості вона включає інфрачервоний режим для здійснення нічного моніторингу.

У сучасних камерах відеоспостереження є світлочутливість, яка вимірюється в люкс. З кожним роком чутливість у камерах покращується. Приклад, що видно при тих чи інших параметрах люкс.

  • 0,1 лк – це освітленість уночі, як за повного Місяця.
  • 0,01 – 0.001 лк – можна розглянути все, що відбувається перед камерою без використання додаткових джерел світла

Кут огляду відеокамери повинен відповідати куту випромінювання біля інфрачервоного підсвічування. У світлодіодних приладів потік випромінювання сконцентрований у центрі, до країв він поступово спадає. Камера з ІЧ-підсвічуванням при меншому вугіллі світить далі. Правильно вибравши кут випромінювання, можна уникнути шлюбу при отриманні зображення.

Термін служби ІЧ підсвічування при безперервній експлуатації становить від 5 до 30 років.

Слабкі сторони у відеокамер з інфрачервоним підсвічуванням:

  • зворотне розсіювання та відбиття від зовнішнього середовища (сніг, сильний дощ, запиленість повітря), у найближчій зоні від камери.
  • підсвічений туман засвічує камеру, позбавляючи можливості відеоспостереження.
  • мерехтливе зображення через нестабільні джерела підсвічування та частоту пульсації освітленості.
  • Відображення ік випромінювання від деяких видів тканин одягу, косметичних виробів, окулярів, фарбованого волосся.

З'явилося інфрачервоне підсвічування у середині дев'яностих років, коли у відеоспостереження переважала передача чорно-білої картинки. З'ясувалося, що камери чутливі до ближнього інфрачервоного діапазону, а це означає, що відеоспостереження можна вести і вночі.

На початку використовувалися громіздкі та малоефективні лампові освітлювачі, вже пізніше з'явилися світлодіодні прожектори та компактні освітлювачі. На той час була мода на приховане спостереження, але потайне підсвічування робили з іншою метою – захистити обладнання від вандалізму чи крадіжки.

При цьому камеру та ік-підсвічування встановлювали окремо, що створювало проблему при монтажі, вже потім змогли об'єднати все в один корпус. Камера була невелика і якість освітлювачів бажала кращого, але пізніше більш потужних освітлювачах зросла дальність відеоспостереження.

Нові технології роблять досконалішим відеоспостереження у будь-який час дня та ночі, за будь-яких погодних умов. Технологія «день-ніч» при вбудованому ІЧ-підсвічуванні видає чітке сфокусоване зображення. WDR – поділ кадру на темні та світлі ділянки, освітлення темніших, і з'єднання цих частин на один кадр під час обробки у процесорі. DNR – шумозаглушення у кольоровому зображенні при низькому освітленні.